Short term rentals Investment properties Property management

Vyplatí se pořídit investiční nemovitost?

        Nemovitosti jako investice můžeme zařadit do kategorie konzervativních. Lidé kupují nemovité majetky snad odjakživa. Zní to celkem lákavě. Koupím nemovitost a „nemusím nic dělat“, peníze mi tečou každý měsíc. Jak lákavě to zní a také jak platí u všech investic: Nic není bez práce. Na co si dát pozor a jak postupovat při výběru investiční nemovitosti?  Jaké mám možnosti? To vše se dočtete v tomto článku.

1)      Rozdíl mezi kupujícími a investory do nemovitostí

 

Znáte to, chcete koupit nemovitost a promítáte do koupě své představy o bydlení. Ne všichni se dokážou od své představy o bydlení oprostit a přistupovat je koupi nemovitosti jako k investici. Tak aby investor zohlednil poptávku na trhu, lokalitu, a své reálné možnosti.

 

2)      Jsou nemovitosti ziskové

 

Nemovitosti nejsou perpetuum mobile, i když si to spousta lidí myslí. Záleží na tom, jak se o nemovitost staráte a jestli investujete zisk zpět. Znám majitele nemovitostí, co vydělávají několik let po sobě kolem 15% ročně ale také jsou na trhu klienti, kteří prodělali i 50% hodnoty nemovitosti.

 

3)      Jakou nemovitost vybrat

 

Investice do nemovitostí je určitá forma podnikání, kde jde o klasický princip: pořídit a provozovat nemovitost co nejlevněji a mít co největší zisk (nejvyšší pronájem). Proto by vás jako investora mělo zajímat, co požaduje solventní nájemce. Je potřeba zohlednit následující:

lokalitu, velikost, vybavení, parkování, cenu, zajímavosti v okolí, občanskou vybavenost a služby

 

4)      Jak nemovitost financovat

 

Nemovitost můžete financovat v hotovosti, nebo využít cizí financování. Nejběžnější forma je hypotečním úvěrem. Výhoda financování je ve využití tzv. pákového efektu, kdy s relativně málo vlastních investovaných peněz dosáhnete vyšších zisků. Výhoda nemovitostí je ta, že po splacení hypotéky máte majetek v ruce, který potom generuje zajímavé zisky. Vlastně se jako majitelé stáváte rentiérem. Nebo můžete nemovitost kdykoli prodat i během splácení či refinancovat pro další nemovitosti či ostatní potřeby. Oproti běžnému spoření máte najednou v ruce nástroj, který můžete využívat pro další investice a nabalovat další nemovitosti nebo projekty jako sněhovou kouli.

 

5)      Jak nemovitosti (byty) pronajímat

 

Nemovitosti lze pronajímat dlouhodobě (klasicky) tak, jak si to většina z vás představuje. Mám byt zařízený nebo nezařízený a pronajmu ho minimálně na rok za konkrétní měsíční částku. Málokdo si v průběhu pronajímaného období nemovitost kontroluje, což nese určitá rizika. Druhou alternativou pronájmu jsou krátkodobé pronájmy, které skýtají větší možnosti zhodnocení na úkor větší péče a vyšší časové náročnosti o váš byt.

 

6)      Rizika vlastnění nemovitostí

 

Mezi největší rizika vlastnění nemovitostí, které můžeme ovlivnit, je neobsazenost nemovitosti, neplatiči, (kteří váš byt blokují a neplatí nájem), a tzv. vybydlení nemovitost. V tu chvíli musíte zainvestovat do oprav či dokonce rekonstrukce. Pak existují rizika, která tak úplně neovlivníte a to jsou ceny na trhu nemovitostí.

 

read morehide detail

contact form

(tentative want to send cashflow plan my estate)

Detailed information about your property

upload
next

contact information

HOME-RENT
Office: Sekaninova 1021/26; 128 00 Praha 2 Address: Pujmanové 870/1, 140 00 Praha 4
HOME-RENT s.r.o. C 264636 vedená u Městského soudu v Praze
T +420 603 333 374
E info@home-rent.cz
Find us on the map
Login for clients