property management long-term rentals investment property

Vyplatí se pořídit investiční nemovitost?

        Nemovitosti jako investice můžeme zařadit do kategorie konzervativních. Lidé kupují nemovité majetky snad odjakživa. Zní to celkem lákavě. Koupím nemovitost a „nemusím nic dělat“, peníze mi tečou každý měsíc. Jak lákavě to zní a také jak platí u všech investic: Nic není bez práce. Na co si dát pozor a jak postupovat při výběru investiční nemovitosti?  Jaké mám možnosti? To vše se dočtete v tomto článku.

1)      Rozdíl mezi kupujícími a investory do nemovitostí

 

Znáte to, chcete koupit nemovitost a promítáte do koupě své představy o bydlení. Ne všichni se dokážou od své představy o bydlení oprostit a přistupovat je koupi nemovitosti jako k investici. Tak aby investor zohlednil poptávku na trhu, lokalitu, a své reálné možnosti.

 

2)      Jsou nemovitosti ziskové

 

Nemovitosti nejsou perpetuum mobile, i když si to spousta lidí myslí. Záleží na tom, jak se o nemovitost staráte a jestli investujete zisk zpět. Znám majitele nemovitostí, co vydělávají několik let po sobě kolem 15% ročně ale také jsou na trhu klienti, kteří prodělali i 50% hodnoty nemovitosti.

 

3)      Jakou nemovitost vybrat

 

Investice do nemovitostí je určitá forma podnikání, kde jde o klasický princip: pořídit a provozovat nemovitost co nejlevněji a mít co největší zisk (nejvyšší pronájem). Proto by vás jako investora mělo zajímat, co požaduje solventní nájemce. Je potřeba zohlednit následující:

lokalitu, velikost, vybavení, parkování, cenu, zajímavosti v okolí, občanskou vybavenost a služby

 

4)      Jak nemovitost financovat

 

Nemovitost můžete financovat v hotovosti, nebo využít cizí financování. Nejběžnější forma je hypotečním úvěrem. Výhoda financování je ve využití tzv. pákového efektu, kdy s relativně málo vlastních investovaných peněz dosáhnete vyšších zisků. Výhoda nemovitostí je ta, že po splacení hypotéky máte majetek v ruce, který potom generuje zajímavé zisky. Vlastně se jako majitelé stáváte rentiérem. Nebo můžete nemovitost kdykoli prodat i během splácení či refinancovat pro další nemovitosti či ostatní potřeby. Oproti běžnému spoření máte najednou v ruce nástroj, který můžete využívat pro další investice a nabalovat další nemovitosti nebo projekty jako sněhovou kouli.

 

5)      Jak nemovitosti (byty) pronajímat

 

Nemovitosti lze pronajímat dlouhodobě (klasicky) tak, jak si to většina z vás představuje. Mám byt zařízený nebo nezařízený a pronajmu ho minimálně na rok za konkrétní měsíční částku. Málokdo si v průběhu pronajímaného období nemovitost kontroluje, což nese určitá rizika. Druhou alternativou pronájmu jsou krátkodobé pronájmy, které skýtají větší možnosti zhodnocení na úkor větší péče a vyšší časové náročnosti o váš byt.

 

6)      Rizika vlastnění nemovitostí

 

Mezi největší rizika vlastnění nemovitostí, které můžeme ovlivnit, je neobsazenost nemovitosti, neplatiči, (kteří váš byt blokují a neplatí nájem), a tzv. vybydlení nemovitost. V tu chvíli musíte zainvestovat do oprav či dokonce rekonstrukce. Pak existují rizika, která tak úplně neovlivníte a to jsou ceny na trhu nemovitostí.

 

read morehide detail

contact form

(consultation)

Detailed information about your property

upload
next

contact information

HOME-RENT s.r.o.
Head office Prague: Bělehradská 237/11; 140 00 Praha 4
HOME-RENT s.r.o. C 264636 vedená u Městského soudu v Praze
T +420 226 522 060
E info@home-rent.cz
Find us on the map
Login for clients